A tárgyi adományozás erősen korlátozott a hazai társadalomban. A válság óta fokozódó szegénység ugyanakkor kényszerű feladattá teszi a magánszemélyek és vállalatok számára is, hogy minél több formában próbáljanak hozzájárulni a leszakadó rétegek megsegítéséhez.

A Humusz Szövetség ebben a szellemben indította el tagszervezeteivel, így a győri Reflex Környezetvédő Egyesülettel közösen az országos tárgyiadomány-koordinátori hálózatot és a www. tulsokcucc.hu oldalon tárgyiadomány-portálját. 2014. július 14-17. között az ország kilenc pontján várják a szervezők az érdeklődőket.

A tárgyi adományozás különös jelentősége, hogy egyszerre képes a szociálisan rászoruló rétegek megsegítésére, és újrahasználati módszerként a hulladék megelőzéséhez is hozzájárul, vagyis környezetvédelmi szempontból is kívánatos. Ehhez képest a tárgyi adományozás az egyik legkevésbé elterjedt formája az jótékonyságnak. A lakosság mindössze 15%*-a él az adományozás e formájával, a pénzadomány a vállalatoknál is megőrzi a következő években a közel 75%-osnak prognosztizált vezető szerepét a természetbeni juttatásokkal szemben**. Mindeközben a napokban világot látott az Eurostat hulladékgazdálkodással és erőforrás-hatékonysággal kapcsolatos lakossági attitűdöt vizsgáló kutatása, amely szerint a magyar válaszadók 56% állítja, hogy él a tárgyi adományozással, mint újrahasználati formával annak érdekében, hogy takarékosabban bánjon a természeti erőforrásokkal. A kutatást semmi esetre sem megkérdőjelezve hívjuk fel a figyelmet arra, hogy ugyanitt arra a kérdésre, hogy ki gyűjt szelektíven különféle hulladékfajtákat, a lakosság 50-70% válaszolt igennel, a valóságban azonban a lakosságtól újrahasznosításra begyűjtött hulladék aránya mindössze kb. 5%-a a kibocsátott települési hulladéknak. Vélhetően ezek olyan kérdések, amelyekre tudjuk a „helyes” választ, azonban a valóságban nem mindig teszünk is így, mindenesetre a megfelelő attitűd már létezik.

Tapasztalható, hogy a tárgyi adományozás sematizálódott. Az elmúlt években kialakultak olyan visszatérő adomá­nyo­zási akciók, illetve olyan begyűjtő hálózatok, amelyek egy-egy termékkörre, alkalomra specializálódtak – több­nyi­re ruhák, számítástechnikai felszerelések, bútorok, tartós élelmiszerek, esetleg tisztítószerek kerülnek szóba ilyenkor. A tárgyi adományozás szinte kizárólag a karácsonyi időszakhoz kötődik, év közben töredéke a programok száma.

A Humusz Szövetség most elindított „Túl sok cucc?” országos tárgyiadomány-koordinátori hálózata egész évben a felajánlók és az adományfogadók rendelkezésére áll, illetve a nagy volumenben gyűjtött tipikus termékkörökön túl középpontba állítja az egyedi igényeket. A Szövetség célja továbbá, hogy fejlessze a tárgyi adományozói kultúrát, amelyhez alább olvashatók javaslataik.

A program keretében indul el a www.tulsokcucc.hu tárgyi-adományportál, ahol az adományozók feltölthetik egyedi felajánlásaikat, az adományfogadók pedig egyedi igényeiket. E mellett a Humusz Szövetség 9 helyszínen, tagszervezetei segítségével elindítja országos tárgyiadomány-koordinátori hálózatát. A szervezetek vállalása, hogy felmérik a helyi szociális szervezetek egyedi tárgyi igényeit. A hálózat indulására és a téma fontosságára a Reflex Környezetvédő Egyesület 2014. július 17-én, a pápateszéri oktatóközpontjába szervezett - az újrahasználatot népszerűsítő - eseménnyel hívja fel a figyelmet.

 

Bővebben a programokról: http://www.humusz.hu/tulsokcucc

Felajánlások és adományfogadók igényei: http://www.tulsokcucc.hu

 

A programot a Földművelésügyi Minisztérium Zöld Forrás programja támogatja. 

Mellékletek:
FájlFájlméret
Fájl letöltése (Tulsokcucc_humusz_sajtokozlemeny.pdf)Tulsokcucc_humusz_sajtokozlemeny.pdf412 kB

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás