Egy kb. 8 méter magas trójai falóval tiltakoztunk az EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások ellen 2014. szeptember 23-án. A Reflex Környezetvédő Egyesület a Magyar Természetvédők Szövetségének kampányához csatlakozva állította fel a győri Megyeháza téren a trójai falovat, mely azt volt hivatott szimbolizálni, hogy a készülő egyezmény rejtett veszélyeket, kockázatokat jelent az emberekre és a környezetre.

Az akció sajtóközleménye:

Óriási trójai faló jött Győrbe – tiltakozásul az EU-USA szabadkereskedelmi tárgyalások ellen

Mondj NEMet a trójai egyezményre!” hirdették a környezetvédők egy óriási, felfújható trójai falóval, tiltakozásul az  Európai Unió és az Egyesült Államok közötti, szinte teljesen titkos körülmények között tárgyalt, szabadkereskedelmi egyezmény ellen. Az akció során a trójai faló azt szimbolizálja, hogy a készülő egyezmény rejtett veszélyeket, kockázatokat jelent az emberekre és a környezetre.


Ha utat engedünk az EU és az USA közötti szabadkereskedelmi egyezménynek (ún.Transz-atlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség, rövid nevén TTIP), akkor számos környezeti és élelmiszerbiztonsági veszélynek tesszük ki magunkat – hívták fel a járókelők figyelmét a környezetvédők a Megyeháza téren. 
Az egyezmény hatására ún. választott bíróság előtt multinacionális cégek beperelhetik kormányunkat, ha olyan szabályokat vezet be, amellyel védi az egészségünket, a környezetet vagy az állampolgárok jogait, amennyiben ezek az intézkedések veszélyeztetik egyes óriáscégek profitérdekeit.
A megállapodással növekedhet a génmódosított növények felhasználása Európa szerte, így Magyarország génmódosítás mentessége is veszélybe kerülhet.

A „trójai” egyezményt az óriáscégek akarják elsősorban elfogadtatni, akiknek bejárásuk van a döntéshozókhoz, az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Az óriáscégek a kereskedelmi egyezményre úgy tekintenek, mint egy eszközre, amellyel megszabadulhatnak az embereket és a környezetünket védő szabályoktól. A nyilvánosság teljes mellőzésével készülő kereskedelmi egyezményt támogatja az Európai Bizottság és számos európai kormány is.

A magyar kormány alapvetően támogatja az egyezmény megkötését, annak ellenére, hogy a kormányzati háttértanulmányok szerint sem teremtene munkahelyeket jelentős számban a megállapodás. A környezetvédők információi szerint Magyarország a tárgyalások során ellenzi a befektető-állam választott bíróságok létrehozását az egyezmény keretei között, és kiáll a génmódosított szervezetekre vonatkozó szigorú európai szabályozás megtartásáért. A környezetvédők szerint szükség lenne arra, hogy a magyar kormány egyértelműen szögezze le, nem engedi az európai környezeti és szociális szabályozás gyengítését és a befektető-állam választott bíróságok bevételét a megállapodásba. Amennyiben ezek az elemek az egyezmény végső tervezetébe belekerülnek, Magyarország vétózza meg megállapodás létrejöttét!


„A szabadkereskedelmi megállapodás megakadályozna minket abban, hogy a jövőben olyan szintre emeljük a környezetvédelmi normákat, amelyek már most is szükségesek lennének például az éghajlatváltozás veszélyes mértékűvé válásának elkerüléséhez vagy ahhoz, hogy egészséges, fenntartható élelmiszert biztosítsunk mindenki számára. – nyilatkozta Lajtmann Csaba a Reflex Környezetvédő Egyesület programvezetője

A Magyar Természetvédők Szövetsége, - a Föld Barátai nemzetközi hálózat tagjaként olyan kereskedelmi rendszert szeretne -, amely az embereket és bolygónkat szolgálja.
„Nem hagyhatjuk egy olyan kereskedelmi egyezmény megszületését, amely lehetővé teszi az óriáscégek számára, hogy bepereljék a kormányokat, eltöröljék a környezetvédelmi, fogyasztóvédelmi és szociális vívmányainkat!” – nyilatkozta a „trójai” egyezményről Fidrich Róbert a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője

További információ: www.mtvsz.hu/trojai

Fidrich Róbert, programvezető, Magyar Természetvédők Szövetsége, tel: (70) 340-8965
Lajtmann Csaba, Reflex Egyesület, tel.: (96)316-192, mobil: 30-232-6658

Szólj hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Reflex-ház beosztása

EFOP - program

TOP - program

KEHOP - program

Papírkalkulátor

 

 

Megelőzési kisokos

 


 

Ökoiskola

Okosuli

Zöld óvoda

Zöld ovi

Ökológiai lábnyom számítás

Ökológiai lábnyom számítás